• Mehmet Aman

NEREDE O ESKİ TÜRKİYE

Bir varmış bir yokmuş…


*


Üç kıtada toprak kazanmış devasa bir imparatorluk, beceriksiz, bencil, vizyonsuz yönetimi ile emperyalistlerin avucuna hapsolmuş. Üç kıtada hüküm süren imparatorluk, işgallerle, verilen tavizlerle Avrupa ve Asya’nın arasında sıkışıp kalmış. Emperyalistler, imparatorluğun başındaki isimleri satın almış. Ne istedilerse yaptırıyorlarmış. Daha doğrusu yapıyorlarmış. Bir gün, ulusuna aşık, bağımsızlık ateşiyle yanıp tutuşan bir subay çıkmış ve demiş ki: Ulusun bağımsızlığını yine ulusun azim ve kararlılığı kurtaracaktır.


Öyle olmuş. Bu subay, vatanın ve ulusun bağımsızlığının, ulusun kendi içindeki dinamiklerinde olduğunu, birey birey her yurttaşın kendi elinde olduğunu görmüş ve ulusu bu somut gerçekliğe inandırmış. Türk vatanı, bu gerçekliğin etrafında toplanan ve kanının son damlasına kadar bağımsızlığı ve toprağı için mücadele eden aziz şehitlerin ve gazilerin emeğiyle kurtulmuş.


Artık hiçbir şey eskisi gibi değilmiş. Kendi çıkarlarını düşünen ve kendini halktan ve halkın çıkarlarından daha üstün gören yöneticilerin çağı kapanmış. Tüm ulusun padişahın ağzına baktığı, kara bulutların eksik olmadığı imparatorluktan, ulusun egemenliğinin esas olduğu cumhuriyete geçilmiş. Kara bulutlar çökmüyordu artık, gök mavi gökyüzünün altında oynuyordu çocuklar Anadolu’da…


Aydınlanmıştı Anadolu.


Yazının devamı için lütfen tıklayınız...
0 görüntüleme

Mehmet Aman  © 2019

  • Grey Facebook Icon
  • Grey Instagram Icon
  • Grey Vimeo Icon